Randevu ve Sorularınız İçin 0312 490 01 65

Sorularınız İçin!

  Göğüsler & Kadın Psikolojisi

  Ergenlikten itibaren kadınlar için ayna karşısında kendilerini değerlendirdikleri bir organ haline gelen göğüslere bağlı birçok olumlu ve olumsuz psikolojik etki oluşuyor. Esasında biz hekimler bu konu hakkında konuşurken ya da tıbbi yaşamda göğüs kelimesi yerine meme kelimesini tercih ediyoruz. Göğüslerini ideal bulan bir kadın özgüven hissederken, göğüslerinin biçimsiz olduğunu düşünen bir kadın özgüven kaybediyor. Estetik ve kültürel algılar ile iç içe olan göğüslerini idealden küçük bulduğu için mutsuz olan kadınların yaşadığı psikolojik sıkıntılar ve meme büyütme operasyonu ile ilgili merak edilenler bu yazıda…

  “Doğal süreçlerin dışına çıktığımızda göğüs, kültürel bir unsur. Özellikle popüler dediğimiz akımlar içerisinde, dönemin yaklaşımına ya da estetik anlamda uzun süre kalıcılığını sürdürmüş algılara göre göğüslere ilişkin biçimsel beklentiler oluşuyor.”

  Kadınlarda göğüs neden bu kadar önemli?

  Göğüs, kadınlığın, doğurganlığın, bereketin, güzelliğin birçok şeyin simgesi olarak görülebilen bir organ. Doğum sonrası annenin bebeğini sütüyle beslemesi ve tabii ki bu süreçte duygusal yakınlık kurmalarını sağlaması ise göğüslerin vücutta tanımlayabileceğimiz en temel fonksiyonu. Doğal süreçlerin dışına çıktığımızda göğüs, kültürel bir unsur. Özellikle popüler dediğimiz akımlar içerisinde, dönemin yaklaşımına ya da estetik anlamda uzun süre kalıcılığını sürdürmüş algılara göre göğüslere ilişkin biçimsel beklentiler oluşuyor.

  Bir kadın aynaya baktığında göğüslerinin estetik ve biçimsel beklentilere uygun olmadığını düşünüyorsa bu özgüven ve mutsuzluk yaratıyor. Çünkü örneğin göğüslerinin büyük, dik veya damla şeklinde olmasını istiyor, hayali bu. Neden büyük olmasını istiyor? Birine mi özeniyor? Neden bu büyüklüğün ve şeklin ideal olduğu düşünülüyor? Bunlar tabii ki de sorulabilir sorular. Bizim estetik cerrahide hedefimiz ise, kişinin psikolojik sebeplerle hayatını ıskalamasını önlemek. Tıptaki koşullar hastanın beklentilerini sağlamaya elveriyorsa hastalara ideallerine ulaşma mutluluğunu yaşatalım istiyoruz.

  “Birçok hastamız geçirdikleri operasyon sonrasında kendisinden çok daha memnun ve özgüvenli hale geliyor. Mutlu ve kendisiyle barışık olan insanın ise sosyal anlamda hayatında çok daha olumlu gelişmeler oluyor.”

  Göğüsler ile ilgili kaygılar ne zaman başlıyor?

  Göğüs dediğimiz organın boyutlarına veya şekline bağlı psikolojik etkiler çok erken yaşlardan itibaren kendisini gösteriyor. Ergenlik döneminde göğüslerinin yeteri kadar büyümediğini düşünen, daha büyüyüp büyümeyeceklerini merak eden birçok genç var. Gündelik hayatını daha dolgun görünüm veren sutyen tercihleri yaparak geçiren, ama eve döndüğünde göğüsleri istediği gibi, kalıcı bir dolgunluğa sahip olmadığı için üzülen genç kızlar var. Zaten ergenlik gibi çok zor bir dönüşümden geçerken, estetik yargılara göre kişinin kendini değerlendirdiği bir süreçte, bu gibi fiziksel özellikler takıntı haline gelebiliyor.

  Meme büyütme operasyonları nasıl yapılıyor? Büyük göğüs hayali olanlar ameliyat sürecinde acı bir bedel ödüyor mu?

  Tıptaki gelişmeler biz doktorlara da o kadar büyük kolaylıklar sağlıyor ki artık meme büyütme ameliyatlarını sıklıkla genel sağlığı iyi seviyede olan hastalarımız için riskli değerlendirmiyoruz. Genel anestezi ile gerçekleştirildiği için operasyon sırasında hastanın duyduğu bir acı yok. Operasyon sonrası birkaç gün ağrı kesicilerle katlanılır kılınan bir miktar ağrı oluyor. Ama en fazla 1 hafta içerisinde hastalarımız toparlanıp sosyal hayatlarına kaldıkları yerden daha farklı bir noktadan devam edebiliyorlar. Dediğim gibi psikolojik olarak kişinin aynadaki görüntüsü ile barışmasının ve kendine güvenini toplamasının yolu fiziksel ve estetik açıdan istediği görünüme ulaşması ise bunu neden yapmasın? Birçok hastamız geçirdikleri operasyon sonrasında kendisinden çok daha memnun ve özgüvenli hale geliyor. Mutlu ve kendisiyle barışık olan insanın ise sosyal anlamda hayatında çok daha olumlu gelişmeler oluyor.

  Meme estetiği ile ilgili estetik ameliyatlar:

  Dr. Yücel Demir'e Sorabilirsiniz

  THULİUM LEKE LAZERİ

  Thulium Lazer ile Tedavi, 1927 nm dalga boyu ile çalışan bir fraksiyonel lazer sistemi olan Thulium cihazı ile gerçekleştirilen ve lazer teknolojisinin gelmiş olduğu üst seviyede imkanları sunan tedavi uygulamalarını ifade etmektedir. Medikal estetik doktorlarının olumlu sonuçlar sağlama konusunda gösterdiği başarıdan ötürü farklı problemlere yönelik birçok tedavide uygulamayı sıklıkla tercih ettiği Thulium Lazer teknolojisi sağladığı memnuniyet verici sonuçlar sebebiyle hastalar arasında da yaygın şekilde bilinir hale gelmiştir.

  thulium lazer ile cilt leke tedavisi