Randevu ve Sorularınız İçin 0312 490 01 65

Sorularınız İçin!

  Obezite Cerrahisi Sonrası Karın Germe

  Son dönemde obezite ile mücadele kapsamında başarılı örneklerini gördüğümüz bariatrik cerrahi ya da daha bilindik ismi ile obezite cerrahisi operasyonları, risk düzeyi çok daha düşük ama sonuçları yüz güldürücü olacak şekilde gelişim göstermeye devam ediyor. Uzun soluklu bir süreci gerektiren obezite tedavisi, birisi kilo kaybını hedefleyen, diğeri kilo kaybı sonrası vücudun toparlanmasını sağlayan olmak üzere birkaç cerrahi süreci içinde barındırıyor. Obezite cerrahisi sonrası amaç doğrultusunda hızlı ve yüksek miktarda kilo kaybı yaşayan hastaları bekleyen tamamlayıcı estetik ve plastik cerrahi operasyonu olan karın germe ameliyatı hakkında merak edilenler bu yazıda…

  “İkinci bir boyutta obezite cerrahisi tedavisinin kapsamı içerisinde değerlendirebileceğimiz bir operasyon sonrası süreç başlıyor. Bu sefer vücudu onarıyoruz, yeniden yapılandırıyoruz. Obezite hastası bir insanı fiziksel ve psikolojik olarak sosyal hayata geri döndürüyoruz, sağlığına yansıyan yaşamsal riskleri minimuma indiriyoruz.”

  Obezite ve estetik ve plastik cerrahi arasında nasıl bir ilişki var?

  Estetik ve plastik cerrahiye sıklıkla güzellik ve branşın isminde geçtiği gibi estetik ile ilişkilendirildiği için çok daha keyfi ve isteğe bağlı olduğu düşünülen operasyonları içeriyor gibi bakılır. Örneğin, ölümcül bir durum yok da hasta silikon taktırıyor, dudaklarına dolgu yaptırıyor, kalçalarından yağ aldırıyor gibi bir yaklaşım söz konusudur. Ama mesela estetik ve plastik cerrahinin obezite ile ilişkisinde çok büyük bir katkı göze çarpıyor çünkü estetik ve plastik cerrahi ile çok inatçı metabolizmalara sahip obezite hastalarını tedavi etme şansınız var. Baktığımızda, obezite cerrahisi ile zayıflama sürecini başlatacak müdahale genel anestezi altında hastanın sindirim sistemi üzerinde gerçekleştiriliyor. Böylece hastanın oluşturduğu hayati risklerin bilincinde olmasına rağmen bir türlü vermeyi başaramadığı kiloları vermesi sağlanıyor. İkinci bir boyutta obezite cerrahisi tedavisinin kapsamı içerisinde değerlendirebileceğimiz bir operasyon sonrası süreç başlıyor. Bu sefer vücudu onarıyoruz, yeniden yapılandırıyoruz. Obezite hastası bir insanı fiziksel ve psikolojik olarak sosyal hayata geri döndürüyoruz, sağlığına yansıyan yaşamsal riskleri minimuma indiriyoruz.

  Obezite cerrahisi sonrası karın germe operasyonuna nasıl geçiliyor?

  Obezite cerrahisi operasyonu sonrası hastaların fiziksel olarak yüksek miktarda kilo kaybı yaşadığı ve hızla zayıfladığı bir döneme giriyoruz. Bu istenilen sonuçların alınmasının beklenildiği bir dönem. Ancak, her ne kadar operasyonu geçiren hastalar açısından memnuniyet verici olsa da yüksek miktarda ve hızlı kilo kaybı cilt dokusunda sarkmaları beraberinde getiriyor. Gittikçe yavaşlayan şekilde kilo verimi durduğunda, yani ideal ve hedeflenen kilolara gelindiğinde zayıflamış ama beraberinde mutlaka sarkma problemi yaşamış hastalarla karşı karşıya kalıyoruz. Bu noktada obezite cerrahisi operasyonu ile sürdürülen tedavinin son toparlama bölümü olarak görebileceğimiz estetik ve plastik cerrahi ameliyatları devreye giriyor. Başarılı sonuç vermiş bir bariatrik cerrahi operasyonu sonrasında zayıflamış ama sarkma ve çökme yaşamış yüz ve vücut alanlarının tespiti ile hastanın durumuna özel bir toparlama programı oluşturuyoruz. Karın germe mutlaka gereksinim duyduğumuz bir operasyon oluyor, beraberinde başka operasyonları da planlıyoruz ve gerçekleştiriyoruz.

  Obezite cerrahisi sonrası birkaç operasyon mu gerekiyor?

  Vücutta kilo kaybı her yerden yaşandığı için karın bölgesi de sarkıyor, kol bacak bölgeleri de, göğüsler de. Sadece vücutta değil yüzde de elmacık kemikleri çöküyor yanaklar ve boyun derisi aşağıya sarkıyor. Uzun soluklu bir şekilde bir sıralama doğrultusunda toparlama operasyonlarımıza başlıyoruz. Genel anestezi ile gerçekleştirdiğimiz bir ameliyat sırasında sıklıkla liposuction ve karın germe gibi birkaç uygulamayı birlikte yapıyoruz. Çünkü amacımız en az operasyon ile en kısa sürede istediğimiz görünümü hastaya sağlayabilmek. Ama diğer taraftan hastayı operasyondan operasyona çok yormadan, tedaviyi zamana yayarak istediğimiz sonuçları elde etmek de çabamız. Hastanın sağlık durumuna göre, operasyonları takvime döküyor ve tedavi sürecini sürdürüyoruz.

  Dr. Yücel Demir'e Sorabilirsiniz

  THULİUM LEKE LAZERİ

  Thulium Lazer ile Tedavi, 1927 nm dalga boyu ile çalışan bir fraksiyonel lazer sistemi olan Thulium cihazı ile gerçekleştirilen ve lazer teknolojisinin gelmiş olduğu üst seviyede imkanları sunan tedavi uygulamalarını ifade etmektedir. Medikal estetik doktorlarının olumlu sonuçlar sağlama konusunda gösterdiği başarıdan ötürü farklı problemlere yönelik birçok tedavide uygulamayı sıklıkla tercih ettiği Thulium Lazer teknolojisi sağladığı memnuniyet verici sonuçlar sebebiyle hastalar arasında da yaygın şekilde bilinir hale gelmiştir.

  thulium lazer ile cilt leke tedavisi